Според “Индекса на цените на жилищата” (ИЦЖ), измерван от НСИ, жилищните имоти в Бургас за първото тримесечие на настоящата година са отчели ръст от 2.7%, спрямо предходното тримесечие и са поскъпнали с 12.3%, спрямо година по-рано.
При отчитане на годишната инфлацията към края на месец март, която е била в размер на 3%, цените на жилищните имоти в града бележат ръст от 9.3% за периода първо тримесечие на 2023 г. – първо тримесечие на 2024 г.
Статистиката от Агенцията по вписванията показва ръст и на сделките с недвижими имоти. За периодa януари-юни, продажбите са с 27.2% повече, спрямо същия отчетен период на 2023 г. Това е така на фона на строителния бум, който наблюдаваме, както и на все още твърде ниските лихви по ипотечните кредити в България.
Стабилната активност на пазара на жилищни имоти намира сериозна подкрепа от ипотечния пазар, където наблюдаваме повишаване на общия брой ипотеки за разглеждания период с 28%, спрямо година по-рано.
Към първото тримесечие на 2024 г., съотношението на общия брой ипотеки към общия брой сделки с недвижими имоти се равнява на 0.38.
В допълнение, наблюдаваме и повишение на брутната работна заплата в Бургас с 17.3% на годишна база.
Разгъната застроена площ (РЗП) на издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради бележи ръст от 30%, а разгънатата застроена площ (РЗП) на започнатото строителст-во на нови жилищни сгради се повишава с29% за последните 12 месеца, считано към месец март, спрямо предходния отчетен период.
За да определим достъпността на жилищните имоти в Бургас, ще използваме коефициента “Цена към доход”. Той отнася средната цена на апартамент от 90 кв.м към средния годишен доход на домакинство, определен като: средната нетна работна заплата за града х 12 месеца х 1.5 (осреднен брой на членовете на едно домакинство на пълна работна заплата). Колкото по-нисък е този показател, толкова по-достъпни са жилищата в съответния град. За Бургас, към първото тримесечие на 2024 година коефициентът е: 10.8 за жилищни имоти в центъра на града и 6.7 за жилищни имоти извън центъра на града.
За да определим ориентировъчната нетна доходност на тристаен апартамент при отдаване под наем, взимаме впредвид 10 брутни наема (ориентировъчно 12 нетни след приспадане на разходите) и ги съпоставяме на средната пазарна цена. За Бургас, към първото тримесечие на 2024 г. нетната доходност е: 4.3% в центъра на града и 4.6% извън центъра на града.
*Индексът на цените на жилищата подценява пазарните цени на най-търсените имоти и не включва сделките „на зелено“.
*Данните за изчисление на коефициента “Цена към доход” и за определяне на нетната доходност от наеми са взети от: www.numbeo.com.
*Данните за брой сделки и брой ипотеки не се отнасят само за жилищни имоти.
*Информацията не бива да се приема като инвестиционен съвет.